محل تبلیغات شما
دووار بیر قونشوموز ایله سویوموز بیر آرخا گئتمزدی ، گئجه - گوندوز الیم دعادا قالمیشدی کی ایکیمیزدن بیریمیز ائومیزی ساتیب او کوچه دن گئدک ! دعالاریم اثر سالیب قونشوموزون ائوی ساتیلدی . اونلار کوچه دن داشینان گون ، بئلیمین دیسکین بهانه ائدیب قاپیمیزین آغزیندا دایانمیشدیم کی مندن یاردیم ایستمه سینلر ! اونلارین یئرینه " عزت آغا " گیل داشینان گون اؤزومو یاخشی آدام تانیتدیرماغا گؤره بئلیمین دیسکی شفا تاپدی ، قوللاریمی دیرسه ییمه کیمی چیرمالاییب بیر کامیون یوکو تکیمه ائندیردیم ! عزت آغانین مندن چوخ خوشی گلمیشدی : اوغلان دئمیشم سنه باااا ! ایلک گون منی یاخشی تحویل آلدین ! »

- وظیفه م ایدی عزت آغا ! منیم اخلاغیم بئله دیر ، سیزدن قاباقکی قونشوموزدا کؤچوب گئدنده ، قونشولارین هامیسی دیسک توتوب الین بئلینه قویوب باخیردیلار آما من یاردیم ائدیب تکیمه کامیونو یوکله دیم ! ایکی گونلوک دونیادیر دااا عزت آغا . آداما یاخشیلیق قالاجاق !

- آللاه ادبینی الیندن آلماسین کیشی !

یئنی قونشو ایله تئز صمیمی اولدوق . بیر ایکی گونون ایچینده گؤروشوب دانیشدیقجا ، عزت آغانین بورجلو دوشوب ائو - ائشییین ساتیب سووماغیندان چوخ اوزولدوم ! هر زاد بیر یانا ، اوغلونون دا تویو هفته سونو اولاجاق ایدی . یاغماسایدیم دا گورولداییب تویدا الیمدن گلن ایشی گؤرمه ییمه سؤز وئردیم کی چوخ دا نیگران اولماسین ، او دا اینانیب توی کارتلارینین پایلاماغین منیم بوینوما قویدو ! البته هله کارتلار آماده دئییلدی ، عزت آغادان چوخ من تله سیردیم ! اؤز دردیمی اؤتوروب اونون فیکرینده قالمیشدیم . آز قالیردی کی هفته چیخسین آما کارتلاردان خبر چیخمامیشدی ، ایشدن تازا یئتیشیب ائوده اوتورموشدوم ، هله چاییمدان بیر قورتوم ایچیب - ایچمه میش قاپیمیز دؤیولدو ! قاپینی آچیب عزت آغانی بیر تلیس الینده قاپیمین آغزیندا گؤردوم !

- سلام عزت آغا ! بو تلیس نه تلیسیدیر ؟

- توی کارتلاریدیر دا . صاباح گئجه اوغلانین تویودور داااااا

- تو . تو . توی کارتلاری ؟ بیر تلیس توی کارتی ؟ بویور ایچری . بویور . بویور . قاپی قاباغیندا پیسدیر  .

بیر تلیس توی کارتین گؤردوکده او بیر قورتوم ایچدیییم چایین دا قندی بوغازیما قاچدی ! کیشی نه خبریندیر ؟ اولمایا تبریز اهلینه قوناقلیق وئره جکسن ؟ » دئدیم . عزت آغا منیم کارتیمی وئریب دئدی : بو سنین اؤز کارتین ! بو محله دن یالنیز سنی تانیرام ، سن ده یئنه صلاح بیلدییین قونشونو چاغیرا بیلرسن ! »

- یوووو . من گلسم ائله گؤرر . او بیری کارتلاری نجور پایلامالییق ؟

- چاغیردیغیم قوناقلار ، قدیم قونشولاریم ، زینب طرفی بیرده کی زینال طرفیدیر ! البته قیز ائویندن ده قوناقلاریمیز اولاجاق کی اونلارا دا کارت یازمیشام ! دوزدور هامیسینا زنگ آچیب تویا دعوت ائتمیشم آما رسمدیر توی کارتی طرفین قاپیسینا گئتسین یوخسا وب تویا گلمز !

- بلی . بلی . خولاصه من خیدمتینده یم . دئییرم عزت آغا بیر آز یوباندیریبسان هااااااا . بیر بئله کارتی نجور هامینین الینه یئتیرمک اولار ؟ یالنیز بیر گون واخت وار . اؤزو ده کی من سیزین فار - فامئلین ائولرین تانیمیرام آخی . بیر آز چتین اولاجاق داااااا . اولماسا منه آیری بیر ایش تاپشیریب توی کارتلارین اؤزون پایلا ! منیم صاباح واجیب ایداری ایشم وار ، گئتمه سم ایشیم یانار !

- یوخ دا منیم واختیم یوخدور ، سنین راحاتچیلیغینا خاطیر ائله ایش گؤرموشم کی هامیسی پایلاماسی بئش دقیقه نین ایشیدیر باااا ، کارتلاری پایلاییب گئدیب ایشینه ده یئتیش داااا ، من سنین ال - آیاغینی باغلامامیشام کی ، هر محله نین کارتین بیر باغلاما باغلامیشام ، آدرسی ده اوستونده یازمیشام ، سن هر باغلامی یازدیغیم آدرسه یئتیره جکسن ، طرف اؤزو اؤز کارتین گؤتوروب او بیری کارتلاری دا صاحیبلرینه یئتیره جک ! مثلن بو باغلامدا 56 کارت وار ، بو کارتلار قاباقجی قونشولاریمیزین کارتلاریدیر ، هامیسین " بهشتی " چاهارراهینداکی سیگار ساتانا وئره جکسن ، او کیشی گئجه لر بیزیم قدیم محله نین گؤزتچیسیدیر ، هامینی دا تانیر ، بیله سینه تاپشیرمیشام کی کارتلاری سندن آلیب صاحیبلرینه یئتیرسین !

- آهان . باشا دوشدوم .

- بو باغلام دا " کوی فرهنگیان " آدرسینه گئده جک ، اوچونجو بلوکدا ایلک قاتین زنگین چالیب کارتی باجاناغیم گیله وئره جکسن ، دوزدور باجاناقدان فامئل چیخماز آما بو نئچه کارتین دا صاحیبلرینه یئتیرمه یی او بوینونا آلیب !

- ساغولسون داااا . بو باغلامین دا اوستونده یازیبسان : شریعتی خیاوانی - شاطیر مورتوض .

- آی ساغوووول ! شاطیر مورتوض منیم دوغما - دوغار خالا اوغلومدور ! شریعتی خیاوانیندا یاغلی کوکه پیشیرر ، اورا شولوغ خایاوان اولدوغونا گؤره ، کوکه پیشیرمک ایله یامان اؤزون تاپیب ! توکانیندا اوستون تیکدیریب اوردا اوتورور  ، شریعتی ده کیمدن شاطیر مورتوضو سوروشسان گؤرسه درلر !

- عزت آغا ! باخ گؤر بو کارتلار دا " توحید " خیاوانینا گئده جک ؟

- بلی . داییم گیل توحید خیاوانیندا اوتورارلار ، دؤرد ایلدیر کی گل - گئدیمیز یوخدور ، اونا گؤره کوچه نین آدی ایله پلاکلارین اونوتموشام آما باخسان آدرسده یازمیشام کی سول الدن ایکینجی کوچه ده آغ قاپی !!!

- آغ قاپی ؟ بلکه بو دؤرد ایلده قاپیلارین آیری رنگله رنگله ییبلر ! بیلمیرسن کوچه نین ایچینده نئچه نجی قاپیدیر ؟

- دوز دئییرسن هاااا . کارتین اوستونده یاز  "سول الدن بئشینجی قاپی " ! 25 نفرین کارتیدیر ، گئدیب تاپانمازسان پیس اولار !

- یازدیم ! قیز طرفینین کارتلاری هانی ؟

- قیز طرفی " کوی بهشتی " ده اوتورارلار ، آدرسینده یازمیشام کارتلارین بیرینین اوستونه ! بو کارتلار دا گئده جک " گلپارک " دا بو یازدیغیم آدرسه ، بونلاری دا آپاراجاقسان " امام حسین " مئیدانیندا بو آدرسه ، بونلار دا کی " آذربایجان " بولواریندا یازدیغیم بو آدرسینکیدیر ، بونلار دا " اوستاد شهریار " بولواری . آدرسی ده اوستونده دقیق یازیلیب !

- دئییرم غزت آغا ! یاخشی ایش گؤروبسن ها ف یوخسا کارتلاری بیر به بیر هره نین کین اؤز قاپیسینا آپارسایدیق بیر آی چکردی !

کارتلاری عزت آغادان تحویل آلیب بیله سین یولا سالدیم ! ایندی بیر من ایدیم بیر ده بیر تلیس کارت ! گئجه یاریدان سوووشموشدو ، گؤردوم اوغلومون اوتاغینین چیراغی یانیر ، بیله سین چاغیردیم : آتابی ! آتابی ! »

- بلی آتا !

- نه ایش گؤرورسن اوغول ؟

- شنبه امتحانیم وار . درسه باخیرام !

- وای دده ! درسی نئیلیرسن اوغول ؟ اوخودون اولاجاقسان من داااااااا ! بیر دقیقه بورا گله بیلرسن ؟

آتابی اوتاغیندان چیخیب منیم یانیما گلدی . من ده آدرسلری بیله سینه توضیح وئرندن سونرا یالوار - یاخار ایله تبریزین نقشه سی ایله توی کارتلاری بیله سینه وئریب کارتلارین پایلاماغین اونون باشینا سالدیم ! آتابی کارتلارین آدرسین نقشه اوزویله چک ائدرک من ده اونون الیندن اکیلیب باشیمی آتیب یاتدیم کی سحر یوخویا قالمایام ! سحر چاغی آتابی مندن قاباق آییلیب کارتلاری گؤتوروب ائودن چیخمیشدی ! ایداری ایشلریمی یئر به یئر ائدندن سونرا ائوه قاییدیب اوز - گؤزومه صفا وئردیم  ! قاش قارالمامیش عزت آغا گیلده اولمالی ایدیق .

آتابی هله قاییتمامیشدی ، خانیمین الیندن یاپیشیب عزت آغاگیله گئتدیک ، آغالارین مجلیسی اوست قاتدا ایدی ، ایچری گئدیب عزت آغاگیلین ایلک قوناغی اولدوق ، " کئفسیز مجید " ین ارکست قوروپو دا بیزدن بیر آز سونرا گلیب سازلارین کؤکلمه یه باشلادیلار ، شام واختی اولموشدو آما قوناقلاردان خبر یوخ ایدی ، عزت آغا ایله منیم گؤزوم قاپیدا قالمیشدی ! عزت آغانین صبری داشیب قولاغیما پیچیلداییب : دار گونده قوهوم - قونشو دا آدامی اونودارمیش ! الیم آشاغی اولدوغونا گؤره کیمسه قاپیمیزی آچمادی ! » دئیرکن آغلادی ! منیم ده گؤزلریم دولموشدو ، اولسون عزت آغا ! آللاه آدامی اونوتماسین ! من اؤلمه میشم کی . ایندی گئدیب اؤز قونشولاریمیزی تویا چاغیرارام ، ائله چالیب اوینایاجاغیق کی دردین یادیندان چیخسین کیشی ! »

قونشولاری چاغیرماق 10 دقیقه چکمه دی ، آتابی ده کارتلاری پایلاماقدان قورتولوب ایچری گلدی ، شامی یئییب جانا سینر توی توتدوق ! عزت آغانین خرجی باتسا دا ، خاطیره لی توی اولدو . گئجه یاریدان سوووشوب ائوه قاییداراق عزت آغا بیزی یولا سالاندا دئدی : یورولمایاسان عزیز قونشو ! دده بالا منیم بوینوما قارداشلیق حقی قویدونوز ! سیز گئدین استراحتینیزه یئتیشین من ده گؤروم نه داشی سالمالیام باشیما بو ایستکلی قوهوملاریم ایله ؟ بئله اولماز ، سحر چاغی هامیسینا زنگ ووروب گیلئیلیک ائده جه یم ! » عزت آغایا دیلدارلیق وئرندن سونرا ائوه گلیب یورقون دوشوب یاتدیق !

گؤزومو یوخو توتوب توتمامیش قاپینین سسینه یئریمدن دیک آتیلدیم ! سحر اولموشدو آما ائله یورقون ایدیم سانکی بیر ده یقه دیر یوخلامیشام ؛ من هن - هون ائدیب قاپیا چیخینجا ، زنگ بیر داها چالیندی ، گؤردوم آتابی هله یئتدی یوخونون ایچینده دیر ، زیققینا - زیققینا اؤزوم قاپینی آچماق زوروندا قالدیم ! قاپینی آچجاق یاخام دوشدو عزت آغانین الینه ، هویوخموشدوم !

- سلام عزت آغا ! نه اولوب کیشی ؟ منیم یاخامی نیه چکیب جیریرسان ؟ من سنه نئیله میشم ؟

- منیمله نه دوشمانچیلیغین وار ایدی ؟ . هن ؟ سنه نئیله میشدیم یئکه کیشی ؟ هئچ اوتانمیرسان ؟ بو نه قونشولوغو ، نه یولداشچیلیغیدیر ؟

- دئمیرسن کی نه اولوب ؟

- هئچ زاد ، ایستیردینم نه اولسون ؟ گئجه نی سحره کیمی فیدن یاتانمامیشام ، سحردن ده قوهوم - قونشویا زنگ ووروب ایسته میشم باسام یامانا ، گیلئیلیک ائدم کی اونلار منی قاباقلاییب دئییبلر : سن بیزه کارت گؤندرمه دین کی بیز ده گلک تویا ! » اولمایا اونلاری آتیبسان زیبیل قابینا !

- یوخ بابا ! قوی اوغلومو چاغیریم گؤروم !

بیزیم سسیمیزه آتابی گؤزلرین اووارکن قاپیا چیخدی ، جریانی بیله سینه تعریفله ییب دئدیم : اوغول! گئت نقشه نی گتیرگؤستر عمی جانا ، عمی جان گؤرسون کی نئجه دقیق نقشه اوزو ایله آدرسلری نیشانلاییب کارتلاری پایلاییبسان ! » آتابی گئدیب نقشه نی گتیریب عزت آغایا گؤستریب دئدی : من آدرسلری نقشه اوزویله پایلامیشام آما کارتی هانکی قاپیا آپاریردیم قبول ائله میردی ، زور ایله کارتلاری بیله لرینه وئریردیم ، بو نقشه بو دا سیز ، باخ گؤر من هاردا یاهالمیشام ؟ » عزت آغا نقشه یه باخیب آتابه یین قوپالاغین گؤتوردو ! یاخشی هله آتابه یین سرعتی چوخ ایدی یوخسا عزت آغانین الینه دوشسه یدی یازیق اولاردی ! عزت آغا سویو سوزولموش یانیما قاییتدی .

- باخ بیر . سنین اوغول بالان " لاله " ده کی امام حسین میدانینداکی قوهوملاریمین کارتین وئریب " ارم " ده کی امام حسین میدانیندا نم کیمه ، قاسیم داییم گیلین کارتلارین " قارا آغاج " داکی توحید خیاوانی یئرینه " طالقانی " ده کی توحید خیاوانیندا ایتیر باتیر ائدیب ، " زعفرانیه " ده کی کوی فرهنگیانین کارتلارین آپاریب وئریب " شام قازان " داکی کوی فرهنگیاندا نم هارا .  

- من اؤلوم ؟

- یامان هوشلو - باشلی دده - بالاسیز واللا ! گئدیب شهرداری استخدام اولمالیسیز بااااااا سیز ، سیز اولماساز 20 ده تبریزه گلن توریستلر دووار دیبینده قالار .

- آخی بیز ده ده ائله گوناه یوخدور کی ، سن گئدیب تبریزین شهرداریندان شکایت ائده جکسن بااااااااا ، بیر یاندان تبریزین قدیمی آدلارین ده ییشیر  ، بیر یاندان دا بیر آدی تبریزین نئچه منطقه سینه سئچیر !

منیم سؤزلریم عزت آغانی یوموشالتماق یئرینه ، بیله سین دلی ائتدی ، الینه گله نی آلیب باشینا چیرپیردی یئره ! گؤردوم آتابی ایله منه ده مشتری گؤزو ایله باخیر ، تئز آتابه یین قولوندان یاپیشیب آرادان جیردیق یوخسا ایکیمیزی ده آلیب باشینا یئره چیرپسایدی ، ایکیمیزینده قویوغوموز پارتلاردی !

آز تاپاریق آز یئیه ریک ، چوخ تاپاریق چوخ !

به...بو...به...بو...به...بو...

جئیران خانیمین اوغلو

، ,بیر ,عزت ,؟ ,کی ,دا ,عزت آغا ,عزت آغانین ,ده کی ,بیر تلیس ,بیله سینه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فروشگاه تصفیه آب در شیراز نا گفته ها(فرهنگی-تربیتی)در مدارس سمپاد