محل تبلیغات شما
منیم دوستلاریمدان بیریسی شعبده بازدیر.هردن خاطیر _ حؤرمته گؤره اؤز ایشلریندن منه ده اؤیره دردی ! آما بیر گؤزل شعبده بازلیغی وار ایدی ، نه ایللاه ائله دیم منه اؤیرتمه دی کی اؤیرتمه دی .  او دوستومون بو ایشی ایستر _ ایستمز منیم اوره ییمه گلمیشدی ، بیله سینه ده دئمیشدیم کی :بیر گون یئتد کی دمیر قاپینین ، تاختا قاپییا ایشی دوشسون !»

گونلرین بیر گونونده ،  تبریزین یای فئستیواللارینین بیرین ده ، منه زنگ آچیب ، فئستیوالدا وئرلیشینین اولدوغون خاطیرلادیب منی ده بو فئستیوالا چاغیردی ! من ده کی موفته یئردن قاچماماق عادتیمدیر ، قبول ائتدیم !

_ پیس اوشاق ! نئچه نفرسینیز؟

من ده بوتون طایفانی وجهه قویوب ییرمی بئش نفریک!» دئدیم. چوخ اولدوغوموزا گؤره دئدییینه پئشمان اولموش کیمی دویولوردو ، فیلان گون آخشام اوستو فیلان سینمانین قاباغیندا گؤزلورم ، حتمن گلرسینیز !» دئدی !

باش اوسته دئمکدن سونرا باشقا چارام یوخ ایدی . فئستیوال گونو یئتیشیب ، بوتون قوهوم _ قونشونو بیر یئره ییغیب ، شعبده باز دوستوم دئین سینمانین قاباغینا گئتدیک ! بیر آزدان دوستومو اوردا گؤروب 25 فقره موفته بیلیطی آلیب ، بیله سیندن تشککور ائدیب آیریلاندا ، دوستوم دئدی :پیس اوشاق قارداش ! سندن بیر بالاجا ایسته ییم وار ، الیندن گلسه اونو مندن اسیرگه مه یه سن !»

_ بونلار نه سؤزدور کیشی ؟ سن امر ائله ، من خیدمتینده یم !

_ تراختور نئچه ایلدن سونرا بو ایل برتر لیگه گلیب ، اونا گؤره بوتون توپلانتیلاردا/مجلیسلرده تراختورون سؤزو وار ! دوزون آختارسان منیم بیر امکداشیم وار کی بو گئجه نین وئرلیشینده منیمله اولا بیلمه یه جک ؛ منیم ده تراختورا گؤره بیر شعبده بارلیغیم وار کی اونو ایکی نفره اجرا ائتمک اولار ، افتخار وئریب منه یاردیم ائتسن ، من ده بو شعبده بازلیغی بوردا اجرا ائدرم !

_ الیمدن گلسه ، عیبی یوخ !

شعبده باز دوستوم ، جیبیندن بیربارماق یئکه لیکده سلیقه ایله بوکولموش ، قیرمیزی پارچا وئریب منه دئدی : باخ بیر ! بو فئستیوالدا کیمسه بیزیم تانیش اولدوغوموزدان خبری یوخدور ! سنه وئردیییم بو بوکولو پارچانین بیر مئتیر ائنی ، ایکی مئتیر بویو وارکی اوستونده "یاشاسین تراختور" یازدیرمیشام ؛آما بو پارچانین جینسی اؤزل/مخصوص اولدوغو ایچین ، بوکولندن سونرا بیر بارماق یئکه لیکده اولور ! بو پارچانین ائله بوکولوسون کؤینه یینین جیبینه قویاجاقسان ، منیم وئرلیش نوبتیم اولاندان سونرا ، بیر _ ایکی شعبده بازلیق ائدیب سونرا ، تراختورون بؤیوک بیر بایراغین کی اونون دا اوستونده "یاشاسین تراختور" یازدیرمیشام ، اججی _ مججی ائدیب یوخ ائده جه یم ! اوندان سونرا تاماشاچیلارا دئیه جه یم :هر کیم ایستیر بو پارچانی اونون جیبیندن چیخاردام ، الین قووزاسین !» بللیدیر کی هامی الین قووزایاجاق ، سن ده اونلارا قوشولوب الینی قالدیراجاقسان ، من ده تاماشاچیلارین ایچیندن سنی سئچیب ، صحنه یه چاغیراجاغام ! یالنیز قاباق سیرادا اوتورماکی شک ائله ین اولماسین ! بیر ده اوتوردوغون یئری منه آنلات کی گلیب تاماشاچیلارین ایچیندن سنی راحات تاپا بیلیم ! سن ده اؤزونو بیلمه مزلییه ووروب صحنه یه چیخاجاقسان ! صحنه یه چیخاندان سونرا ، یوخ ائتدیییم پارچانین یئرینه سن ده کی پارچانی ، کؤینه یینین جیبیندن چیخاردیب ، تاماشاچیلارا گؤستره جه یم !»

او قیرمیزی پارچانی کؤینک جیبیمه قویوب ، قوهوملاریم ایله بیرلیکده سینمانین ایچریسینه گئتدیک . وئرلیش باشلامامیشدان اؤنجه ، اوتوردوغوم یئری دوستوما گؤستردیم کی منی راحات تاپا بیلسین ! بیر آزدان فئستیوال باشلانیب ، تئاتر اجرا اولدو ، سونرا شهریمیزین شارقیچیلارینین بیری تراختورا اوخودوغو شارقینی اوخودو ! سیرا منیم شعبده باز دوستوما چاتدی ! بیر _ ایکی اینانیلماز شعبده بازلیق ائتمه یینه گؤره تاماشاچیلارین آلقیشی سالونو بورودو ! سونرا اوستونه "یاشاسین تراختور" یازیلمیش اؤزونده کی قیرمیزی پارچانی چیخاردیب تاماشیچیلارا گؤستردی ! نم نه اویون بزه دی کی او پارچا بیردن بیره یوخ اولدو ! هامی تعجبله صحنه یه باخیردی ! دوستوم پارچانی یوخ ائدندن سونرا میکروفونو گؤتوروب دئدی : هر کیم ایستیر یوخ ائتدیییم پارچانی اونون کؤینک جیبیندن چیخاردام ، الین قالدیرسین !»

دوستوم دئین کیمی هامی الین قالدیردی ، من ده اونلارا قوشولوب ، یالاندان الیمی قووزادیم ! شعبده باز دوستوم تاماشاچیلارین ایچینه گیریب ، صحنه یه چیخماغا منی سئچدی ! قیرمیزی پارچانی کؤینه ییمین جیبیندن چیخاردیب ، جورابیما قویاندان سونرا آیاغا قالخیب صحنه یه دوغرو یولا دوشدوم . دوستوم اؤنجه میکروفونو منه توتوب ، آدیمی سوروشدو !

_ من ابوالفضل ثوابی 32 یاشیمن وار !

منی تانیمادیغینی ثابت ائتمه یه گؤره یالاندان دئدی : نمنه ؟ ابوالفضل سرابی بویوردون ؟ من یاخشی ائشیده بیلمه دیم ! بیرده بویورا بیلرسن ؟

_ سرابی یوخ ، ثوابی ! 

_ بعلی. آقای ثوابی ! ایندی او ایتیردیییم پارچانی سنین کؤینه یینین جیبیندن چیخاردا بیلرم می؟

_ نه بیلیم واللاه ؟ حتمن چیخاردا بیلرسن کی منی بورا چاغیریبسان دااای ! باشارا بیلسن ، چیخارت !

شعبده باز الین کؤینه ییمین جیبینه سالیب پارچانی آختاریردی آما پارچادان خبر یوخ ایدی ! اه ییلیب قولاغیما پیچیلدادی : آغای ثوابی ! پیس اوشاقلیغینا سالما ! بورا پیس اوشاقلیغین یئری دئییل !

_ سن اؤله سن ! سن منه ایسته دیییم شعبده بازلیغی اؤیرتمه دین دااای ، هه ؟ ایندی سنین ده منه ایشین دوشر یا یوووووووووخ ؟

دوستوم پارچانی منیم جیبیمدن آختارارکن ، تاماشاچیلار گولمکدن غش ائدیردیلر ! نقدر یالوار _ یاخار ائتدی ، پارچانین یئرین بیله سینه دئمه دیم! آختارماقدان یورولوب میکروفونو گؤتوروب تاماشاچیلارا بیر سؤز دئمک ایستیردی کی ، میکروفونو الیندن آلیب دئدیم : عزیز تاماشاچیلار ! دوزدور بو شعبده باز دوستوموز ایندییه کیمی منی تانیماییب آما من اؤزوم ده شعبده بازام ! ایندی سیزین گؤزلرینیزین قاباغیندا ، دوستوموز یوخ ائتدییی پارچانی جورابیمدان چیخاردیب ، سیزلره گؤستره جه یم !»

تاماشاچیلار بیر طرفه ، شعبده باز دوستوم اؤزو ده مات _ مات منه باخیردی ! شعبده باز دوستومدان اؤیرندیییم شعبده بازلیقلارین بیر _ ایکیسین اجرا ائدیب ، تاماشاچیلاری ایناندیراندان سونرا ، او یوخ ائتدییی قیرمیزی پارچانی جورابیمدان چیخاردیب ، تاماشاچیلارا گؤستردیم ! هامی تعجبله منی آلقیشلاییب ، پارچانین اوستونده "یاشاسین تراختور" کلمه لرین اوخویوردولار !

فئستیوال قورتولاندان سونرا هامی مندن ایمضا آلیردی ، دوستوم تعجبله منیم یئنی تاپدیغیم طرفدارلاریما باخیب ، گولمه یین ساخلایا بیلمیردی ! 

پیس اوشاق www.pisushaq.blogfa.com

آز تاپاریق آز یئیه ریک ، چوخ تاپاریق چوخ !

به...بو...به...بو...به...بو...

جئیران خانیمین اوغلو

، ,بیر ,شعبده ,کی ,سونرا ,پارچانی ,شعبده باز ,صحنه یه ,من ده ,شعبده بازلیغی ,جه یم ,اوستونده یاشاسین تراختور ,پارچانی جورابیمدان چیخاردیب ,یاشاسین تراختور یازدیرمیشام ,کؤینه یینین جیبیندن

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Cafe WellGuarD - کافه ولگردی